Szerencsésnek érzem magam, mert újra olyan munkakörnyezetbe kerültem, ahol vannak nálam okosabb emberek is, akiktől sok szakmai újdonságot tudok tanulni. Néha csak kapkodom a fejem, hogy mennyi új és igazán hasznos újdonság születik körülöttünk ebben a világban. Csak legyen energiánk elolvasni a sok-sok könyvet és cikket az új technológiákról. Persze az is nagyon fontos (szerintem ez a legfontosabb), hogy mit olvasunk, mert mindent nem lehet elolvasni. Végtelen mennyiségű időt sajnos nem kaptunk az élettől :-) És szerintem az is fontos, hogy miután megismertük az újdonságokat, tudjuk azokat hová tenni, vagyis tudjuk, hogy mikor és milyen helyzetben lehet, illetve kell őket használni.
A mi szakmánkban fontos, hogy ismerjünk pár fontos régi és új technológiát, és próbáljunk naprakészek lenni. Itt Ausztráliában is folyamatosan találkozok olyan programozókkal, akik bármilyen probléma megoldását egy új program megírásában látják :-) Ez pont olyan, mint amikor a hegesztő szakember kerítése vasból készül. Fel sem merül a gondolat, hogy esetleg a fakerítés stílusában jobban menne a házhoz :-)
A Mol-ban megadatott, hogy egy olyan kis csoportban dolgozhattam, ahol nálam okosabb emberek voltak. Így aztán nem volt nehéz megtalálnom azt a szakmai irányt és technológiát, aminek a megtanulásába érdemes volt sok-sok energiát beleölni. A jelen bebizonyította, hogy ezek a szakmai irányok helyesek voltak és időt álló a megszerzett tudás. És pénzt is lehet ezzel a tudással keresni :-)
A töménytelen sok új technológia közül ma sem könnyű eldönteni, hogy milyen újdonságot tanuljon meg a mérnökember. És amiről most beszélek, az csak az informatika. A másik kedvenc témám, a közgazdaság, tőzsde is iszonyatosan gyorsan változik manapság. Még két élet sem lenne elég minden érdekesség megtanulására és elolvasására :-)
Megint úgy alakult, hogy vannak okos emberek (is) körülöttem, és a munka során csupa új dolgot kell használnom. Ezeket nem nehéz megtanulni, ha van olyan tudás, amire lehet építkezni :-)
Az egyik munkatárs, akitől mostanában sok érdekességet hallok, az a jQuery egyik fejlesztője. A másiktól pedig sokat tanulok arról, hogy hogyan kell Ausztráliában egy céget felépíteni.
A sok bevezető blabla után jöjjenek hát a felhő alkalmazások.
A poszt első részében olyan dolgokról fogok írni, amelyek nem csak informatikusoknak lehet hasznos. Mindenkinek ajánlom figyelmébe, mert még hozhatja úgy az élet, hogy neki is használnia kell ezeket a megoldásokat. A második részben sok Java-s dolog lesz :-)
Jöjjön az első rész.
Mire vágyik a legtöbb ember? Szabadságra. A felhő (cloud) az, ami megadja nekünk ezt. És ha okosak vagyunk, jó eszközöket használunk, akkor tényleg szabadok lehetünk. Nem számít, milyen számítógép elé ülünk le, nem számít, ha lepukkan a laptopunk. Elszaladunk a boltba, veszünk egy másikat és másnap már dolgozhatunk is tovább. Eljött az a világ, amikor egyre több dolgot tárolunk távoli, istentudja hol lévő gépeken.
Anki
Az első, nekem nagyon-nagyon hasznos felhő alkalmazás az angol nyelvet segíti tanulni. A neve: Anki. Erre a kincsre akkor találtam rá, miközben keresgéltem az interneten, hogy létezik-e már hasonló program, mint amit el szeretnék készíteni. Hát létezik. Bár nem olyan jó, mint amit én szeretnék csinálni :-) De most ezt használom, és nem írok másikat. Egyenlőre :-)
Az alkalmazás tulajdonképpen egy emlékezetfejlesztő kis program, amit lehet nyelvtanulásra is használni. Én most az angol szavak, kifejezések és szófordulatok tanulására használom. Lehet használni Microsoft Window$-on, Linux-on, mobileszközön és van webes elérése is. Pont emiatt zseniális. A rendszerben léteznek mások által készített és megosztott leckék, amiket én is használhatok. És persze én is készíthetek saját leckéket saját kérdésekkel, amit vagy megosztok másokkal, vagy nem. A leckéket a rendszer saját maga tárolja (nenm a saját gépünkön vannak a fájlok), ezért ha utazok a villamoson, akkor is ugyanazt a leckét gyakorolhatom, ha az irodában vagyok, akkor is, és ha otthon, akkor is ugyanazokat a szótanuló kártyákat nézegethetem. Ez az egyik dolog, amiért beleszerettem az Anki-ba.
Program indulás Linux-on:
Leckék:
A másik dolog, amiért kedvelem ezt az alkalmazást az a következő:
Én sokkal jobban megjegyzem a szavakat és kifejezéseket, ha egy képet kapcsolok hozzájuk. Ezt egy perc alatt megtehetem ebben a programban. Felveszem a szó magyar és angol jelentését, írok hozzá példamondatokat, és adok hozzá egy olyan fotót, ami segíti az adott szót memorizálni. A megfelelő fotót villámgyorsan megtalálom a Google képkeresőjével.
Gyakorlás:
Szavak hozzáadása:
De ez még nem minden. Angol szavakat, kifejezéseket tanulni elfecsérelt idő akkor, ha hozzá a kiejtést nem memorizálod. Bármilyen, de tényleg bármilyen találomra kiválasztott szóhoz egy perc alatt felveheted a tesztedbe a szó angol kiejtését. De nem béna gépi hangon ám! Mert az megint kutyafülét sem ér. Rendes, emberi által kiejtett kiejtést társíthatsz minden egyes megtanulandó szó mellé. A hangok használatához ezt a plugint kell használnod: 3100585138
Ezt az egyszerű szót napokig nem értettem meg, amikor hallottam :-) A kiejtése iszonyat fura:
Az Anki például ezeket a kiejtéseket gyűjti le a hierarchy szóhoz: