2012. szeptember 30., vasárnap

Vénasszonyok nyara

A hétvégét Nikivel töltöttem. Igazi vénasszonyok nyara volt ez a pár nap: szép napsütésés, 25 fok körüli hőmérséklet.


Olyan gyorsan szaladtak az órák, hogy ezen a hétvégén az írásra alig maradt időm. Ezért aztán egy hosszú blogbejegyzés helyett most kénytelenek vagytok beérni két fényképpel :-)





2012. szeptember 25., kedd

Ausztrál számlanyitás

Pár napja nyitottunk bankszámlát Ausztráliában online, az interneten keresztül a Westpac banknál. De nem is egyet, hanem fejenként mindjárt kettőt :-)

Bár a St.George bank szimpatikusabb volt, mint a Westpac, de ott nem lehetett online számlát nyitni, így aztán nem volt nehéz választani a két bank között.

Hogy miért kellett már most számlát nyitni?
Először is azért, mert Ausztráliába maximum 10.000,- AUD készpénzt lehet bevinni, többet nem. Aztán meg azért, mert nem akarunk magunkkal cipelni a 1,5 napos repülőúton sok pénzt, és Dubai-ban az össze-vissza átszállások közben magyarázni, hogy miért van dollárokkal jól kitömött, vastag pénztárcánk. A kevéske pénzünk is soknak tűnik akkor, ha a pénzváltás során leginkább csak 50 dolláros címleteket tudtunk begyűjteni :-)  Amúgy a legnagyobb ausztrál papírpénz a 100 dolláros.

Az egyik számla, amit megnyitottunk egy sima lakossági bankszámla, amit Ausztráliában úgy hívnak, hogy day to day vagy transaction account. A másik egy megtakarítási számla, amit kint saving account-nak hívnak. Ez a számla arra jó, hogy az itt elhelyezett pénzre kamatot kapjunk. Ezen a számlán a pénz éppen úgy kamatozik, mint a magyarországi 1, 2, 3, 6... hónapokra lekötött bankbetétek azzal a különbséggel, hogy itt nem kell lekötni a pénzt, hanem csak át kell vezetni, ill. utalni ide. És máris kamatozik a pénz. Nem kell a lekötéssel vagy a betétfeltöréssel foglalkozni.

Mellesleg már itthon is nyithatunk ilyen megtakarítási számlát több banknál is.

Ausztráliában a bankok a lakosságnak 3-6% közötti kamatokat kínálnak, de a 6%-ot még sehol nem láttam hirdetni. Hogy értelmezhessük ezt a számot, ismerni kell az ausztrál infláció nagyságát. A tavalyi, 2011-es évben 1,2% volt az éves infláció mértéke.

Mi a Westpac banknál 5,1% kamatot fogunk kapni a pénzünkre a kedvezményes első 3 hónapban :-)
Extra kamatokért extra dolgokat kell bevállalni. Az egyik ilyen, hogy minden hónapban egy előre meghatározott összeget utaljunk a számlára hosszú időn át. A másik extra vállalás: hónapokig nem szabad kivenni pénzt a saving számlánkról, csak betenni :-)

A számlanyitás egyszerű volt, csak meg kellett adni pár személyes adatot, és a végén megnyomni az 'ok' gombot :-) Másnap jött az "Üdvözöljük az ügyfeleink között" e-mail a számlaszámainkkal. Dollárt ezután már utalhatunk is a számlára, de levenni róla még nem tudunk :-) Ahhoz, hogy átutalni vagy vásárolni tudjunk a lakossági számlánk terhére, legyen internetes hozzáférésünk a számlához vagy bankkártyát kapjunk, egy személyes azonosítási procedúrára van szükség. Ehhez egy éven belül be kell fáradnunk a Westpac bank valamelyik fiókjába és be kell mutatni két különböző, fényképpel ellátott igazolványt. Én az útlevelet és a jogosítványt fogom bemutatni. Ezek után lesz teljes rendelkezési jogunk a számlák felett.

Szuper :-), mert nekünk most pontosan erre van szükségünk, hogy a számlára tudjunk utalni.

Az átutalás nem volt egyszerű. Az itthoni bankban a szokásos adatok mellett kértek egy 24 karakter hosszú IBAN kódot is. Ezen a weblapon világosan le van írva, hogy ebben az esetben mit kell ebbe a mezőbe írni. A gond az volt, hogy az ide írandó számlaszámom nem volt 24 karakter hosszú. Így hát kipótoltam azt sok-sok szóközzel :-) A harmadik próbálkozásra végül sikerült elutalnunk a dollárokat Ausztráliába.

Két nap múlva megérkezett a pénz a kinti számlára. Ellenőrizni úgy tudtuk ezt, hogy a kinti személyes ügyintézőnk, Jackie ír egy e-mailt, hogy látja a számlán a beérkezett pénzt :-)



2012. szeptember 18., kedd

Még egy vízum

Lesett az a nagy kő a szívünkről. Ma jött a jó hír a StudyTime-tól, hogy  jóváhagyták Kata vízumigényét.

Hip hip hurrá!!!

30 nap múlva indulunk Ausztráliába :-)

Amúgy Kata vízumának intézése a papírok beadásától számítva 10 nap volt, de ebbe már a hétvége is bele van számolva. Ismét gyorsan dolgoztak Bécsben. Vagy a StudyTime-nál újra nagyon ügyesek voltak. Ki tudja :-)

Köszönjük Edina!



2012. szeptember 16., vasárnap

Mi ez a blog?

Többen kérdeztétek tőlem, hogy mi a csuda ez a blog, és miért csak általános dolgokról írok. És azt is kérdeztétek, hogy miért nem írok magunkról többet.

Erre csak egy mentséget tudok felhozni: még Magyarországon vagyunk, ezért most ezekről a dolgokról tudok írni. Meg arról, hogy Budapesten süt a nap, és szép az élet :-)

De várjatok csak! Amint kiértünk, jön a sok-sok fotó és jönnek az izgalmasabb írások is arról, hogy éppen milyen nagy szíváson megyünk keresztül :-)

Szép napot nektek!



2012. szeptember 13., csütörtök

Költségek

Az utazással kapcsolatos minden fontos dolog kezd a helyére kerülni, de azért még mindig van miért izgulnunk. Majd ha már nem kell "amiatt a dolog miatt" nyugtalankodni, akkor megírom, hogy mi volt az :-)

Talán most jött el az ideje annak, hogy összeírjuk a vízum megszerzéséhez kapcsolódó kiadásainkat és költségeinket. Fontos infó volt számunkra, hogy 2012. július 1-től szigorodtak az ausztrál diákvízumok pénzügyi feltételei, ezért nekünk már az új feltételek alapján kellett intézni az ügyeket. A hivatalos közleményt itt olvashatjátok el: http://www.immi.gov.au.

A táblázatban szereplő összegnek már a vízumigénylési folyamat elején meg kell lennie, és a banktól kapott hivatalos bankszámlakivonatokkal bizonyítani is kellett, hogy már több hónapja rendelkezésünkre áll az ausztrál törvények által előírt fedezeti összeg. Ezek a bankszámlakivonatok a vízumigényléshez szükséges egyéb dokumentumok közül a legfontosabbak. Vajon miért? :-)


A fentiek alapján ezekkel a költségekkel kellett számolnunk a vízumigénylésnél:

ABILITY nyelviskola
leírásösszeg
General English kurzus tandíja 26 hétre5,720.00 AUD
General English kurzus tandíja 14 hétre3,080.00 AUD
Beiratkozás és tankönyvek díja400.00 AUD
WorldCare OSHC diák egészségügyi biztosítás több mint egy évre461.00 AUD
Iskola összesen, AUD9,661.00 AUD
Törvény által előírt fedezeti összeg
leírásösszeg
12 hónapra (1 550 AUD / hó)18,600.00 AUD
Fedezeti összeg összesen, AUD18,600.00 AUD
Egyéb költségek
leírásösszeg
Vízumigénylési díj440.00 EUR
Orvosi vizsgálat25,000.00 HUF
Egyirányú repülőjegy190,000.00 HUF
Egyéb költségek, EUR összesen440.00 EUR
Egyéb költségek, HUF összesen215,000.00 HUF



A kinti élet hozzávetőleges minimális heti költsége:

Kinti élet / hét
leírásösszeg
Szállás150.00 AUD
Helyi közlekedés (bérlet)50.00 AUD
Étkezés100.00 AUD
Iskola összesen, AUD300.00 AUD


A magyar és ausztrál árak viszonya így alakul (forrás: numbeo.com):
  • Fogyasztói árak Melbourne-ben  106,76%-kal magasabb, mint Budapesten
  • Lakásbérlet árak Melbourne-ben 485,57%-kal magasabb, mint Budapesten
  • Étterem árak Melbourne-ben 143,70%-kal magasabb, mint Budapesten
  • Élelmiszer árak Melbourne-ben 155,55%-kal magasabb, mint Budapesten
  • A fizetések Melbourne-ben 426,36%-kal magasabbak, mint Budapesten

A helyzet nem olyan rémisztő, ha nem számoljuk át állandóan a kinti árakat magyar forintra, vagy ha melbourne-i árakat tokiói árakhoz hasonlítjuk :-)

Érdekes összehasonlítani a budapesti és a melbourne-i megélhetési költségeket. Ha Magyarországon havi 100 000 forintból éldegélünk, akkor Ausztráliában ugyanekkora életszínvonalhoz 246 018 forintnak megfelelő dollárra lesz szükség a numbeo.com szerint. És a kint élők szerit is.
No comment :-(

Összehasonlításképpen, íme néhány termék ill. szolgáltatás ára forintban összehasonlítva: lista.



2012. szeptember 5., szerda

Munkanélküliség

Ma jött ki az ausztrál augusztus havi munkanélküliségi adat. 5,1% lett.

Ez azért nem hangzik olyan rosszul. A magyarországi második negyedéves adat 10,9%-os értéket  mutat.

Mi remélhetőleg nem az 5,1%-ba fogunk majd beletartozni :-)








Készítettem egy kis táblázatot, amely összehasonlítja, hogy mekkora a munkanélküliségi mutató az egyes országokban:

IdőszakAusztráliaNémetországEgyesült KirályságUSAMagyarország
2012. augusztus5.10%10.90%
2012. július5.20%5.50%8.10%8.30%10.90%
2012. június5.10%5.50%8.20%8.20%11.70%
2012. május4.90%5.50%8.00%8.20%11.70%
2012. április5.20%5.50%8.10%8.10%11.70%




2012. szeptember 2., vasárnap

Saláta


Gyorsan telnek a napok, és mindig minden napra jut valami apró intéznivaló.

Kata múlt héten megcsinálta a HUF -> AUD konverziót az MKB bankban, pont úgy, ahogy itt leírtam. Én ma fejeztem be ezt a műveletet.         Váltottam pénzt a pénzváltó bódékban is de a mai utolsó forint adagot én is az MKB bankban váltottam át, mert az AUD/HUF árfolyamesést a  kapzsi pénzváltó bódékban most sem követték le. A dollárokat eltették a fiók mélyére, és majd akkor veszik elő onnét, ha majd újra felmegy az árfolyam, és újra 236-ért tudják eladni. Ma 232,87-en váltott az MKB bank. A legjobb bódés árfolyam 237 volt. Hiénák ezek :-)

Most már nem kell rettegni azon, hogy mikor nyilatkozik valamelyik magyar politikus valami bolondságot, amitől a részvényárfolyamok újra a béka segge alá esnek le. És attól sem kell már rettegnünk, hogy az Európai Unió gondjai miatt elkezd esni az EUR és vele együtt az összes környékbeli ország valutája a dollárhoz képest.

Kata és az én dollárjaim ott pihennek az AUD számlánkon, és ha lekötjük 1 hónapra, akkor évi 1,38% kamatot adnak rá Magyarországon :-) A hétvégén nyitni fogunk Ausztráliában az interneten keresztül egy megtakarítási számlát (ott saving account-nak hívják ezt) és jövő hét elején kiküldjük az összes pénzt erre a számlára. Ausztráliába 5-5,50% éves kamatot adnak rá :-), így inkább ott kötjük le a dollárokat, amíg fel nem lesznek használva. Hogy valójában mekkora pénzről van szó, azt a következő bejegyzésből megtudhatjátok.


A lakással kapcsolatos ügyintézés is sok időt vitt el, de remélem ezt a témát is hamarosan le lehet zárni. Valahol olvastam, hogy az ausztráliai lakásbérlést megkönnyíthetjük, ha még Magyarországon beszerezünk a lakóhelyunk közös képviselőjétől egy angol nyelvű írást arról, hogy mi mennyire jó lakók vagyunk, és mindig betartottuk a házirend szabályait, időben és rendesen fizettük a közös költséget. Ilyen papírost mi nem fogunk magunkkal vinni :-) El nem tudom képzelni, hogy Ausztráliából a főbérlő felhívná a magyarországi gondnok Józsi bácsit, hogy angolul megkérdezze, hogy mi milyen lakók voltunk Magyarországon. Szerintem a lakásbérléshez pénzt kell vinni papír helyett :-)

Már szállásunk is van Melbourne-ben. Az már biztos, hogy az első 1-2 hétben két kedves magyar lánnyal fogunk egy fedél alatt lakni. Ha nem zavarjuk majd egymást akkor lehet, hogy tovább is maradunk. Bár a ház kissé messze van a belvárostól, ~16km, de lehetne még ennél is meszebb :-)

Sokat segíthet a munkakeresésben, ha viszünk magunkkal egy angol nyelvű munkahelyi jellemzést magunkról, amit az utolsó magyarországi managerünk alá is ír :-)

Hátra van még a fogorvos meglátogatása is. Nem lenne jó, ha Ausztráliában kellene sok-sok pénzért fogat kezeltetni, ezért még az indulás előtt itthon betömetjük a lyukas fogainkat :-)

Ki kell kérni a nemzetközi jogosítványt is mindkettőnknek. Ehhez szükség van személyenként két darab igazolványképre és 2500 forintra.

Az indulás előtti utolsó hétre marad egy nagyon fontos intéznivaló. Amennyiben egy magyar állampolgár három hónapot meghaladóan tartózkodik egy külföldi országban, a kiutazás tényét be kell jelenteni az illetékes magyar települési önkormányzat népesség-nyilvántartó irodájánál (okmányiroda). Ki kell tölteni az "ideiglenes külföldön tartózkodás bejelentése" űrlapot. A kijelentkezés tényéről a népesség-nyilvántartó igazolást állít ki. A hazatérést szintén ennél a szervnél kell majd bejelenteni. Ezzel kapcsolatban érdemes elolvasni például ezt a cikket, vagy az itt lévők bármelyikét.

A bőröndök bepakolása sem egyszerű, mert nagyon szigorúan veszik a súlyhatárokat. A turistaosztályon 30kg, a business osztályon 40kg és az első osztályon 50kg lehet a csomagok súlya. Mi 30kg-os csomagot vihetünk magunkkal :-) 5kg plusz súly díja 200EUR. Kell egy pontosan mérő szobamérleget szerezni, hogy még otthon le tudjuk mérni a bőröndök súlyát, nehogy a beszállásnál meglepetés érjen minket.

Az Emirates légitársaság csomagokkal, kézipoggyászokkal foglalkozó oldalai:



Azt hiszem, minden fontos dolgot leírtam, ami most minket foglalkoztat :)