2012. november 30., péntek

Sandybeach

Múlt héten vasárnap voltam Sandybeach-en. Akkor még nem volt jó idő, így aztán csak séta volt, fürdés nem :-)

Ezt a környéket Sandringham-nak hívják, és 20 perc sétára van a Highett metró megállótól. A vízpart mellett 4-5 km-en keresztül fut végig a Beach Road, amin átkelve máris a strandon vagyunk. A bejáratnál egy fura épület fogadott, aminek az aljában néhány információs tábla van kitéve. Ezen olvastam, hogy pont ezen a helyen állt William Dunn Knox (született: Adelaide, South Australia 1880, meghalt: Melbourne 1945) amikor festette az "At the Beach" képet.

Ahogy elnézem, azóta nem sokat változott ez a partszakasz. Kinőtt egy kis fű, elhordtak néhány sziklát, kicsit lelapították ezt a partszakaszt és a homokot meg idehordta nekünk a tenger.

Most így néz ki ez a környék:


Ez az az épület ami a strand bejáratánál van:


Néhány méterrel arrébb attól a helytől, ahol William Dunn Knox festette a fent említett képet már a természet az úr:


A part menti homok minősége nagyon fura, mert míg az első strandon sóderszerű, nagy szemcsés, durva homok volt, körülbelül 500m-rel arrébb már finom szemcsés, igazi játszótéri homokozóba való homok van a parton:


Egy kicsit távolabb érdekes, furcsa, sárga és narancssárga színű, homokból formálódott kúpok vannak. Nem tudom mi ezeknek a képződményeknek a neve, de már sok helyen láttam errefelé ilyeneket. Mindenesetre nagyon szépen néznek ki, főleg akkor, amikor a nap megvilágítja őket. Néhányra közülük meg is próbáltam felmászni :-)


Továbbsétálva ilyen "dolgokból" egészen baromi nagyok is vannak, a földtől felérnek egészen a part menti domb tetejéig. Ezt a helyet, ahol ezek a nagy "dolgok" vannak Black Rock-nak hívják. Egészen eddig elsétáltam, de tovább már nem lehetett menni, mert a nagy és magas homokhegyek elzárták az utat.


A másik irányból így néz ki ez a partszakasz:



Visszafelé fent a domb tetején, a Beach Road mentén gyalogoltam. Errefelé is szép parkok, pihenőhelyek vannak. Jó a rálátás az óceánra:


És a piszoárok ezen a környéken lehúzósak :-) De legalább vannak.




2012. november 25., vasárnap

Angol nyelvű vicc

Angol nyelvet sokféleképpen lehet tanulni. A legjobban akkor járunk, ha mindegyik módszert kipróbáljuk :) Eljött az idő, hogy megpróbáljam megérteni az angol nyelven íródott vicceket. Ez sem egy könnyű feladat :-)

A viccekkel sokféle készséget lehet gyakorolni, és még szórakoztató is, hiszen el kell olvasnunk és megértenünk egy viccet. És nagy az öröm, ha idegen nyelven megértjük a poént. Szerintem remek érzés.


A mai, első poént nem lesz nehéz megérteni:

A soldier serving overseas far from home was annoyed and upset when his girlfriend wrote breaking off their engagement and asking for her photograph back. He went out and collected from his friends all the unwanted photographs of women that he could find, bundled them all together, and sent them back with a note saying, "I regret that I cannot remember which one you are. Please keep your photo and return the others."


Glossary

Overseas = abroad, in another country
Upset = unhappy and worried because something unpleasant or disappointing has happened
To break off = to interrupt, to stop
Engagement = an agreement to marry someone
To bundle = to tie a number of things together
I regret that = I am sorry that




2012. november 22., csütörtök

Tömegközlekedés

Ezt a bejegyzést Katának kellene megírnia, mert ő nincs megelégedve az itteni közlekedéssel. Nekem ez nem volt furcsa, mert én már másodszor vagyok ebben az országban. Még kellemes meglepetés is ért, mert itt eddig nem kellett várni a buszra 1,5 órát, úgy mint plédául Gold Coast-on.

Itt, Melbourne-ben az idén vezették be a myki rendszert és a régi rendszert év végéig lehet használni. A bevezetés egy 3 éves projekt volt, és természetesen a myki-nak is van wikipedia oldala, itt. Az új rendszerben két zónára osztották a várost. Az 1-es zónába a belváros és a körülbelül 5 km sugarú körben lévő környéke tartozik. Minden más 2-es zóna. A bérlet egy bankkártya méretű kártya, amit a leolvasóhoz kell nyomni 2 másodpercre minden fel- és leszálláskor. Két zseb van a kártyán: készpénz zseb és bérlet zseb. Ha érvényes a kártyánk, akkor szerényen pittyen egyet a gép, ha nem, akkor hangosabb hangot ad ki. A buszsofőrök füle ezekre a hangokra van kihegyezve :-) Ha csak leszálláskor pittyentünk, akkor a legmagasabb jegyárat vonja le a rendszer a kártyánkról. Ha bérletünk van, akkor csak regisztrálja az utazásunkat a pittyentés. Ha lejár a bérlet és elfelejtkezünk róla, elkezdi lefogyasztani a pénz zsebből a keretünket (ha van rajta), és ezzel jól meg lehet szívni.

Először is szeretnék nektek írni az utazási költségekről. Egy 1+2 zónás 30 napos bérlet itt 186,6 AUD. Ez hozzávetőlegesen 43 000 forint. A pontos bérlet árakat itt lehet megnézni. A kétórás jegy az 1-es zónába 3,28 AUD (750Ft), az 1+2 zónába 5,54 AUD (1 270 HUF). A napi jegyek árai 6,56 AUD (1 500 HUF) és 11,08 AUD (2 530 HUF).

Bérlet nélkül elég nehéz utazni, de nem lehetetlen :-) A metróban kapuk vannak, a buszokon az első ajtón lehet csak felszállni, de a villamoson nincs semmilyen korlátozás a felszállásra. Ha elkap az ellenőr, a büntetés 200 AUD.

Az első pár napban nagyon nehéz tájékozódni, mert vagy nincsen kiírva, hogy melyik jármű hová megy és honnét jön, vagy nekünk szokatlan az ő logikájuk. Például a metró esetében a belvároson kívül nincs sehová kiírva, hogy melyik vágányon érkező jármű megy a város felé és melyik kifelé. Utólag jöttünk rá, hogy az 1-es sorszámú vágányon befelé, a 2-esen kifelé jár a metró. Ez a szabály mindenhol működik, ahol maximum 3 vágány van az állomáson. Ugye milyen egyszerű? :-)

A külvárosi megállókban nincs menetrend kitéve. Ehelyett van egy doboz két gombbal. A zöld gombot megnyomva kicseng a telefon (mert ez valójában egy telefonkészülék két gombbal), majd ha a vonal nem foglalt, akkor egy hang bemondja, hogy mennyi idő múlva jön a következő 2-3 metró mindkét irányba. Az első héten nem is mertük megnyomni a gombot, mert féltünk, hogy majd valakivel beszélgetni kell :-) Hogy mi a fenéért nem tudják számokkal kiírni egy kijelzőre az érkezéseket, még nem fejtettük meg. Talán a telefondobozt olcsóbb üzemeltetni, mint a kijelzőt :-)


Ahol több vágány van, ott előfordul, hogy nincs az emeleti állomásban információs tábla a közlekedő metrókról, ezért végig kell járni a vágányokat, mert ott biztosan ki van írva, hogy a következő érkező metró merre megy tovább. Ha meg ki van írva fent akkor nem biztos, hogy a vágányok mellett is ugyanaz van kiírva, mint lent :-) Ez van. A helyiek erre nyugodt arccal csak ennyit mondanak: No worries :-) Ennek ellenére a metrón a legkönnyebb kiigazodni.

Minden pontosan jár, de ha valami késik, akkor azt érthetően kommunikálják minden állomáson. Ha nincs hangosbemondó (busz vagy villamos megállóban), akkor odaállítanak egy zöld ruhás emberkét, aki kiáltozva ismételgeti, hogy mi a helyzet :-)

A metró itt úgy néz ki, mint otthon a HÉV. Leginkább a felszínen közlekedik és a Siemens Alstrom gyártja a metrókocsikat:



Villamosból legalább 4-5 féle van forgalomban. Van egy nagyon régi villamos, ami a belvárost járja baromi lassan körbe, és egy hang minden megállóba bemondja, hogy milyen látnivaló van a közelben. És ami a legfontosabb, hogy ingyenes! A hang néha a hangszóróból szól, vagy néha egy ember helyettesíti a hangszórót, aki az utasokkal együtt utazik. Ez a járat olyasmi, mint otthon a turista hopp-on-hopp-off buszok. Ezt a villamost City Circle-nek hívják:


A villamosok belsejében csak a fontosabb megállók vannak kiragasztva, úgyhogy ne tévesszem meg senkit, hogy a matricán kevesebb megállót lát, mint amennyni valójában van. Aztán ilyen villamosok is vannak még:




Azért vannak errefelé újszerűbbek is:


A busz itt a legkevésbé használatos közlekedési eszköz. Óránként 1-2 járat van, csúcsidőben maximum 4. A buszok szépek, újak, tiszták. A legtisztább közlekedési eszköz, talán azért, mert kevesen használják. A sofőrök segítőkészek, bár néha fogalmuk sincs, hogy merre járnak és szörnyen érthetetlen angolt használnak. A buszmegállókban még nehezebb megállapítani, hogy melyik irányba kell felszállni, ha a belváros felé szeretnénk menni. A buszokon belül nincs információ kitéve az utasoknak, hogy éppen merre járunk, úgyhogy vagy megkérdezzük az érthetetlenül beszélő sofőrt, és majd csak letesz valahol, vagy csak bambul kifelé az ember az ablakon és próbálja kitalálni, hogy merre jár. A legjobb kérdezősködni :-) Kata nagyon nem szereti a buszokat.


Természetesen a légkondi nem hiányzik egy járműről sem. Mindenhol szétfagyasztják az utasokat, annyira nyomatják a hideg levegőt.

Egyéb közlekedési eszközök a városban:




Vannak városi biciklik is, ezek napi díja kevesebb, mint a napijegy:


A benzin ára itt ~140 AUD/100 liter (320 HUF/liter). Valami rejtélyes ok miatt itt 100 liter egységáron van kiírva a benzinár. Bár ez nem tömegközlekedési eszköz, de ilyet is sokan használnak utazásra:


És gyalog is lehet járni. Ez a három csaj is ezt az egészséges módot választotta, miután csinosan felöltöztek:


A budapesti közlekedés és a járatok sűrűsége semmi kivetnivalót nem hagy maga után. Egyedül a járművek minőségével van csak baj. Vegyetek ti is BKV bérletet az új, emelt, 10 200 HUF áron :-) Itt ugyanezért mi 43 000 forintot fizetünk :-)



2012. november 21., szerda

Hétköznapok

Sziasztok!

Régen nem írtunk már ide, mert mostanában nagyon sok a tennivalónk. Amikor Budapesten dolgoztunk, fele ennyi dolgot kellett csinálni egy nap.

Nagyon sok időt töltünk el az iskolában és az otthoni tanulással. A házi feladat elkészítése és az otthoni gyakorlás is sok időt visz el. Aztán az utazással is elmegy napi 2 - 2,5 óra. Azért ezt az időt próbáljuk jól kihasználni: házi feladatot általában a metrón utazva írjuk meg, így aztán otthon ezzel már nem kell foglalkozni (a metró itt nem olyan mint otthon, talán ma sikerül megírnom a közlekedésről is a bejegyzést).

Az angol tanulási módszereimet mostanában megváltoztattam, mert azt vettem észre, hogy azok nem voltak elég hatékonyak. A szavak szótárfüzetből megtanulása soha nem volt az erősségem, és ez most sem a nekem való szótanulási módszer :-) Mostanában egy bugyutának tűnő módszert használok: kis cetlik egyik oldalára felírom az angol szavakat és utazás közben vagy bárhol előhúzok a zsebemből egyet-egyet közülük, és a kihúzott szóval egy-egy mondatot kell megalkotnom magamnak. Ha otthon vagyok, akkor ezt a mondatot egy füzetbe le is írom, majd utána ellenőrzöm, hogy mindent helyesen írtam-e le. Kata ebben sokat segít nekem :-)

A szótanuláshoz mostanában sokat használom a youtube-ot is. Ha az időjárásról tanulunk, akkor meghallgatok pár videót ezerszer egymás után, mindaddig amíg nem értem meg, hogy mi a csodát mondanak. Múltkor a szerelemről, házasságról, érzésekről tanultunk. A sok ismeretlen szót csak úgy tudom megjegyezni, ha megnézek egy-két oktató videót az interneten, amik ezekkel a témákkal foglalkoznak. Persze a szavak 50%-át ezek után is elfelejtem, de legalább a maradék 50% megmarad a fejemben :-) Ezek a videók nekem nagyon hasznosak voltak a love témához. Minden videóban van néhány új szó, kifejezés.

Mostanában azt is csinálom, hogy egy dalt kezdek el hallgatni és megpróbálom leírni a szövegét egy papírra. Persze lehet, hogy 20 perc, mire végzek a dalszöveg írással, mert sokszor kell újra és újra meghallgatnom egy-egy dalrészt, és közben persze szótárazom az ismeretlen szavakat. Ez baromi sok idő, de a végén elkezdek minden szót meghallani a dalban. A filmnézést is ugyanígy csinálom. Kemény meló, főleg az egész napos iskolai marháskodás után.

Szóval a hétköznap délutánjaim ezzel telnek.

A bevásárlás és a kajakészítés is időt vesz igénybe. Péntekenként megyünk piacra, mert ezen a napon délután 5 óráig van nyitva (a többi napon csak 3-ig, és a suli miatt nem érünk oda), és itt a bolti árhoz képest féláron vagy 1/3 áron lehet megvenni mindent.

Délben eszünk egy 10-13 dolláros ebédet a belvárosban (ennyibe kerül itt egy főétel), estére pedig főzünk kaját magunknak otthon. Az itthon főzöttnek finomabb az íze, és olcsóbb is :-) Már sokszor visszasírtam a céges étkezde 800-1000 forintos 3-4 fogásos ebédjét.

Hétvégén kirándulgatni járunk. Ezzel is el vagyunk maradva, mert legalább két bejegyzést kellene írni a legutóbb meglátogatott helyekről.

Aztán persze itt van a blog írás is, ami szintén egész sok időt visz el :-)

És persze nekiálltam az önéletrajzom ausztrál formátumra való átalakításának is, mert lassan el szeretnék kezdeni munkahelyet keresni a helyi PC Klinikában :-) Kezd hiányozni a szakmai munka :-(

A fentiekből is látszik, hogy egész jól beállt a napi rutinunk. Egyelőre jól elvagyunk itt Melbourne-ben, bár Kata gyakran kiakad az időjárás miatt :-)

Szép napot!



2012. november 13., kedd

Melbourne-i állatkert

Múlt héten voltunk az itteni állatkertben. Az állatkert idén ünnepelte  fennállásának 150. évfordulóját. A belépő elég borsos volt, kettőnknek 52 dollár (kb. 12.000,- Ft), de itt minden drága a magyar pénztárcának. Az állatkert valamivel nagyobb, mint a budapesti, és az állatoknak több helyük is van. Nincs annyira a városközpontban, mint a magyar fővárosi, de könnyen megközelíthető. Egy nagyon szép parkban van (Royal Park).

Az otthonihoz hasonlóan itt is voltak 2-3 óránként különféle szórakoztató programok: állatbemutató, állatetetés. Két programra mentünk el: tigrisetetésre és fókashowra.

A tigrisetetés úgy zajlott, hogy az állatokat kiengedték a ketrecből a látogatók közé :o) Az etetés valójában úgy történt, hogy kinyitottak egy másik ketrecet és oda maguktól átmentek a tigrisek. Majd ezután az üres terepre bement a gondozójuk és különböző helyekre vért kent fel és húsokat helyezett el. Aztán visszaengedték őket, akik a vérszagra futva mentek vissza és jóízűen elfogyasztották a napi kajájukat.


A fókashow is tök jó volt. Mindenféle mutatványt csináltak a fókák, nagyon aranyosak voltak.


Különösen tetszett nekünk a pillangóház. Szebbnél szebb pillangók között sétálhattunk, Arnira többször rá is szálltak :o)

Elefátok is voltak az állatkertben, és meg is lehetett őket érinteni. Nagyon barátságosak voltak:



Aztán néztünk ausztrál állatokat is: wombatot, kengurut, koalát. A kengurukat simogatni is lehetett, a gyerekek csak úgy rajzottak körülöttük. Nagyon puha, finom szőrük van, természetesen mi is megsimogattuk őket :o)



Ezt a két kengurut elkaprunk és tettünk egy kört velük:


Aztán az egyik kenguru el is fáradt a futkosásban és lepihent:


Tök jól el lehet ütni itt egy napot, ha valaki nem olyan típus, hogy csak végigszalad a látnivalókon. Sajnos nem tudtuk végignézni az egész állatkertet, mert többször is eleredt az eső...

Ez az állatka a turistákat tartotta szemmel:


Gabi és Zsófi külön kérésére íme egy koalás kép :o) Megfogni itt nem lehetett őket. Lusta kis állatok :o)




2012. november 11., vasárnap

Angol kifejezések

Angol nyelvi környezetben a hétköznapi helyzetekben az angol anyanyelvű emberek sűrűn használják a kifejezéseket (phrasal verbs). Néha a legegyszerűbb mondatot sem lehet megérteni, mert nem azt mondják, hogy expensive, hanem azt, hogy cost an arm and a leg. Nem elég megtanulni azt a sok-sok angol szót, még a kifejezésekkel is szenvedni kell. Szörnyű :-)

A suliban sok ilyet tanítanak nekünk, mert a hétköznapokban enélkül nehéz elboldogulni.

Párat összegyűjtöttem, bár lehet, Ti már ismeritek ezeket. Nekem mindenesetre jó gyakorlás, leírni újra ezeket :-)

I'm a bit broke  I don't have much money
I'm a bit a broke at the moment = I don't have much money
cost an arm and a legcost too much money
a pair of shoes that don't cost an arm and a leg = pair of shoses that don't cost too much money

Ezt mondjuk például a Ferrari autóra mert szimplán "csak" sokba kerül.
a rip-offover-priced
these shoes are a rip-off, aren't they? = these shoes are over-priced, aren't they?

Ezt akkor használják, ha pofátlanul drága valami, például a F1-es pálya mellett a sör és a hamburger. Máshol ezeket olcsóbban meg lehet venni.
priceyexpensive
it looks a bit pricey = it looks a bit expensive
shop aroundvisit a few shops to look in or window shopping :-)
Vagyis nézegetni a boltokban, ruhákat próbálni anélkül, hogy pénzt költenénk.
spending spreean enjoyable time spending money
I'm going to have a spending spree = I'm going to have an enjoyable time spending money

Vásárolni megyünk, és pénzt is fogunk költeni.
bits and piecessmall items
What're you after?What're you looking for?
Ezt kérdezik az eladók, ha belépünk a boltba. Mit keresel?
vegiesvegetables
going out gearclothes for party
I want to buy some going out gear = I want to buy some clothes for party
undiesunderwear
nightienight dress
cozzieswimming costume
Chrissie
Christmas presents
cuppaa quick cup of tea or coffee
get carried away
become too interested and involved
you won't carried away = you won't become too interested and involved

Valami nagyon érdekel és beleásom magam a témába.
lose track offorget
I lost track of it, help me find my way
elfelejtettem, eltévedtem, merre menjek

A fentiek közül a cozzie-t és a cuppa-t csak Ausztráliában használják.

Ahogy Károly mondaná, nagyon magyartalan ez az angol :-)

Itt van egy jó könyv a leggyakrabban használt angol kifejezésekről.



2012. november 9., péntek

Hampton East

Morrabbin, így hívják azt a vonatmegállót, aminek a közelében lakunk. A városrész neve:  Hampton East.

Nyugodt környék, tiszta utcákkal, szépen nyírt fűvel a házak előtt. Olyan mint egy kisváros és a központtól ~17km-re helyezkedik el.

Errefelé a füvet mérnöki precizitással nyírják le, és úgy tűnik, hogy lézerkarddal vágják le a járdára lógó fűdarabkákat. Hihetetlen, hogy itt nem lóg rá a járdára a fű és ha megnő, képesek azonnal levágni a fűszálakat. Sőt, még a járda betonlapjai közül is képesek kikapirgálni a  fűszálakat.

Ma örülünk a jó időnek, 25 fok volt napközben és nem fújt a szél sem :-) A helyiek azt mondják, itt olyan az időjárás, hogy minden nap lejátszódik mind a négy évszak. Igazuk van. Reggel 10 fok van, de délben már éget a nap, olyan meleg van.

Holnap elő is veszem a rövidnadrágot :-)

A környéken ilyen házakban laknak az emberek. Egy átlagos családihaz így néz ki: 3-5 hálószoba, 2 fürdőszoba, bazi nagy garázs két autó részére, egy kiskert virágokkal a ház előtt és egy másik hátul a ház mögött asztalokkal, székekkel és pálmafákkal. Pince nincsen. Nem ásnak gödröt a ház építéskor.

Errefelé az emberek a társasházakat (panel és hasonlók) nem nagyon szeretik, szinte mindenki családi házban lakik. Ezen a környéken a házaknak az ára 350 000 AUD-tól indul. A képen látható ház ára 800 000 AUD körül van (az itteni árakról majd lesz egy külön poszt):



Ez a ház már kicsit drágább, az ára hozzávetőlegesen 1,2 millió AUD:


És a szép házak előtt néha szép autók parkolnak:


Ma hallottam, hogy az idei évtől kezdve már itt is lehet Opel-t is kapni, de én még egyet sem láttam itt (ezt a hírt nem ellenőriztem le). A szegényeknek itt Commodore vagy Honda márkájú autóik vannak. 

Nagyon népszerűek az UTE típusú autók is, bár most még nem nagyon értem, hogy mi haszna van a nagy hátsó letakart raktérnek. Nem használják semmire. Talán a méret miatt szeretik itt ezt az autótípust:



A városban több piac is van, a legnagyobbat Queen Viktoria Market-nek hívják. Már itt is jártunk, és sok érdekességet láttunk. Egy bejegyzést írni is fogunk majd róla. A piacon az itteni gyümölcsök viszonylag olcsók: 2,5 AUD 3 kg narancs, 1 AUD 1 kg alma. A zöldségek már drágák, de erről majd a posztban írunk bővebben. Viszont citromot egyelőre nem kell vennünk, mert hazafelé jövet van az egyik kertben egy citromfa és pár citrom minden nap lepotyog a fáról a földre :-)



Ma ezeket a citromokat szedtem össze:


Errefelé így építkeznek. Ez egy bazi nagy ház egyik darabkája, ami éppen most készült el és viszik ki a tulajdonosnak. Lehet, hogy még a vízcsap is bele van már szerelve :-)



Errefelé még a villanyoszlopok még a fénykorukat élik. A kábeleket itt nem dugják el a föld alá, úgy mint Európában:




Elnézést a sok túlexponált képért. Nem elég érzékeny a fényképezőgépünk. Nem volt jó a fény, és dönteni kellett: vagy az ég látszik szép szürkének :-) vagy a házak lesznek színesek :-)